
Samsung Soft Clear Cover for Galaxy A23 in Transparent
Sleek and subtle
Two choices let you go totally transparent to show off your phone's color, or add another layer of depth with a clear black tint. When the case is on, the slim profile easily slides into your pocket or bag, while the smooth shape maintains the comfortable grip of your phone, too.
Battles against bumps and scratches
Made of a durable and flexible material called TPU*, this case safeguards your phone against the shocks and scratches it may encounter during the day. A clear case made to protect your phone.
Tie on some fun
It's easy to add some fun to your phone. Simply slip the strap or lanyard through the corner to personalize your case and make your phone stand out from the crowd.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A23 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 39 g |
| Depth | 11.6 mm |
| Height | 169.5 mm |
| Width | 81 mm |
More Images




Samsung Soft Clear Cover for Galaxy A23 in Transparent
Sleek and subtle
Two choices let you go totally transparent to show off your phone's color, or add another layer of depth with a clear black tint. When the case is on, the slim profile easily slides into your pocket or bag, while the smooth shape maintains the comfortable grip of your phone, too.
Battles against bumps and scratches
Made of a durable and flexible material called TPU*, this case safeguards your phone against the shocks and scratches it may encounter during the day. A clear case made to protect your phone.
Tie on some fun
It's easy to add some fun to your phone. Simply slip the strap or lanyard through the corner to personalize your case and make your phone stand out from the crowd.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A23 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 39 g |
| Depth | 11.6 mm |
| Height | 169.5 mm |
| Width | 81 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sleek and subtle
Two choices let you go totally transparent to show off your phone's color, or add another layer of depth with a clear black tint. When the case is on, the slim profile easily slides into your pocket or bag, while the smooth shape maintains the comfortable grip of your phone, too.
Battles against bumps and scratches
Made of a durable and flexible material called TPU*, this case safeguards your phone against the shocks and scratches it may encounter during the day. A clear case made to protect your phone.
Tie on some fun
It's easy to add some fun to your phone. Simply slip the strap or lanyard through the corner to personalize your case and make your phone stand out from the crowd.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant, Shock resistant |
| Closure type | Not applicable |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy A23 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 16.8 cm (6.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 39 g |
| Depth | 11.6 mm |
| Height | 169.5 mm |
| Width | 81 mm |



















