
Philips Hue Appear Outdoor wall light in Stainless Steel - White and colour ambience
Limitless possibilities
for extraordinary experiences
The Appear wall light offers 16 million colours of subtle yet powerful light, by directing its beams both up and down, creating a sharp, directed triangle of light against the wall of your front or back patio.
| Features | |
|---|---|
| Eye comfort | No |
| Protection class | I |
| Bulb technology | Y |
| Light source replaceable | No |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| International Protection (IP) code | IP44 |
| Fixture dimmable | Yes |
| Suitable location | Garden, Patio |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 8 W |
| Equivalent bulb power | 49 W |
| Bulb power | 8 W |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 1200 lm |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Light colour | Variable |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Bulb type | LED |
| Type | Smart wall light |
| Power | |
|---|---|
| Bulb voltage | LED |
| Voltage | LED |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Length | 117 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 84 mm |
| Depth | 117 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package net weight | 1.12 kg |
| Package gross weight | 1.29 kg |
| Package length | 10.5 cm |
| Package height | 295 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| Other features | |
|---|---|
| Total luminous flux | 1200 lm |
| Technical details | |
|---|---|
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| Net weight | 1.12 kg |
| SAP width per piece | 130,000 cm |
| SAP length per piece | 105,000 cm |
| SAP height per piece | 295,000 cm |
| Input voltage | Interall 220–240 |
| Material | Stainless steel |
| Logistics data | |
|---|---|
| 12NC Logistic code(s) | 915005976301 |
Original: $197.37
-65%$197.37
$69.08More Images



Philips Hue Appear Outdoor wall light in Stainless Steel - White and colour ambience
Limitless possibilities
for extraordinary experiences
The Appear wall light offers 16 million colours of subtle yet powerful light, by directing its beams both up and down, creating a sharp, directed triangle of light against the wall of your front or back patio.
| Features | |
|---|---|
| Eye comfort | No |
| Protection class | I |
| Bulb technology | Y |
| Light source replaceable | No |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| International Protection (IP) code | IP44 |
| Fixture dimmable | Yes |
| Suitable location | Garden, Patio |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 8 W |
| Equivalent bulb power | 49 W |
| Bulb power | 8 W |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 1200 lm |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Light colour | Variable |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Bulb type | LED |
| Type | Smart wall light |
| Power | |
|---|---|
| Bulb voltage | LED |
| Voltage | LED |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Length | 117 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 84 mm |
| Depth | 117 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package net weight | 1.12 kg |
| Package gross weight | 1.29 kg |
| Package length | 10.5 cm |
| Package height | 295 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| Other features | |
|---|---|
| Total luminous flux | 1200 lm |
| Technical details | |
|---|---|
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| Net weight | 1.12 kg |
| SAP width per piece | 130,000 cm |
| SAP length per piece | 105,000 cm |
| SAP height per piece | 295,000 cm |
| Input voltage | Interall 220–240 |
| Material | Stainless steel |
| Logistics data | |
|---|---|
| 12NC Logistic code(s) | 915005976301 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Limitless possibilities
for extraordinary experiences
The Appear wall light offers 16 million colours of subtle yet powerful light, by directing its beams both up and down, creating a sharp, directed triangle of light against the wall of your front or back patio.
| Features | |
|---|---|
| Eye comfort | No |
| Protection class | I |
| Bulb technology | Y |
| Light source replaceable | No |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| International Protection (IP) code | IP44 |
| Fixture dimmable | Yes |
| Suitable location | Garden, Patio |
| Bulb lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 8 W |
| Equivalent bulb power | 49 W |
| Bulb power | 8 W |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Luminous flux | 1200 lm |
| Colour temperature (max) | 6500 K |
| Colour temperature (min) | 2000 K |
| Light colour | Variable |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Bulb type | LED |
| Type | Smart wall light |
| Power | |
|---|---|
| Bulb voltage | LED |
| Voltage | LED |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class | G |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Length | 117 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 84 mm |
| Depth | 117 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package net weight | 1.12 kg |
| Package gross weight | 1.29 kg |
| Package length | 10.5 cm |
| Package height | 295 mm |
| Package depth | 105 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Hue White and colour ambience |
| Other features | |
|---|---|
| Total luminous flux | 1200 lm |
| Technical details | |
|---|---|
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| Net weight | 1.12 kg |
| SAP width per piece | 130,000 cm |
| SAP length per piece | 105,000 cm |
| SAP height per piece | 295,000 cm |
| Input voltage | Interall 220–240 |
| Material | Stainless steel |
| Logistics data | |
|---|---|
| 12NC Logistic code(s) | 915005976301 |


















