
OtterBox Defender XT for iPhone 15 Pro in Black
Equip your teams with rugged, MagSafe iPhone 15 Pro cases that prevail over every situation. The premium rugged design displays clean lines with a comfortable grip that guards your teams phones against serious drops, dirt, scrapes and bumps. And, built-in magnets snap to MagSafe chargers and accessories.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14.2 mm |
| Height | 157.6 mm |
| Width | 83.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Protective Phone Case | OtterBox Defender Series XT
More Images










OtterBox Defender XT for iPhone 15 Pro in Black
Equip your teams with rugged, MagSafe iPhone 15 Pro cases that prevail over every situation. The premium rugged design displays clean lines with a comfortable grip that guards your teams phones against serious drops, dirt, scrapes and bumps. And, built-in magnets snap to MagSafe chargers and accessories.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14.2 mm |
| Height | 157.6 mm |
| Width | 83.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Protective Phone Case | OtterBox Defender Series XT
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equip your teams with rugged, MagSafe iPhone 15 Pro cases that prevail over every situation. The premium rugged design displays clean lines with a comfortable grip that guards your teams phones against serious drops, dirt, scrapes and bumps. And, built-in magnets snap to MagSafe chargers and accessories.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Wireless charging | Yes |
| Protection features | Bump resistant, Dirt resistant, Drop proof, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Compatibility | iPhone 15 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 15.5 cm (6.1") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 14.2 mm |
| Height | 157.6 mm |
| Width | 83.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
- Protective Phone Case | OtterBox Defender Series XT



















