
OtterBox Defender Series for Apple iPhone SE (2nd gen) / 8 / 7 in Black - No Packaging
Defend your device from drops, dirt and life’s toughest challenges.
Sturdy, streamlined and rugged to the core, the Defender Series smartphone case offers uncompromising device protection that’s tough enough for work or play.
Legendary toughness in a rugged yet streamlined case design. Defender Series for Apple iPhone SE (2nd gen)/8/7 has never looked so good.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Card pocket | No |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 7, iPhone 8 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 131.5 g |
| Depth | 33.5 mm |
| Height | 157 mm |
| Width | 86.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Original: $40.46
-65%$40.46
$14.16More Images








OtterBox Defender Series for Apple iPhone SE (2nd gen) / 8 / 7 in Black - No Packaging
Defend your device from drops, dirt and life’s toughest challenges.
Sturdy, streamlined and rugged to the core, the Defender Series smartphone case offers uncompromising device protection that’s tough enough for work or play.
Legendary toughness in a rugged yet streamlined case design. Defender Series for Apple iPhone SE (2nd gen)/8/7 has never looked so good.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Card pocket | No |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 7, iPhone 8 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 131.5 g |
| Depth | 33.5 mm |
| Height | 157 mm |
| Width | 86.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Defend your device from drops, dirt and life’s toughest challenges.
Sturdy, streamlined and rugged to the core, the Defender Series smartphone case offers uncompromising device protection that’s tough enough for work or play.
Legendary toughness in a rugged yet streamlined case design. Defender Series for Apple iPhone SE (2nd gen)/8/7 has never looked so good.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Card pocket | No |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | iPhone 7, iPhone 8 |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Material | Silicone |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 11.9 cm (4.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 131.5 g |
| Depth | 33.5 mm |
| Height | 157 mm |
| Width | 86.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |



















