
Zotac GAMING AMP HOLO - NVIDIA 16 GB GDDR6X GeForce RTX 4070 Ti SUPER graphics card
The tried-and-true HoloBlack design returns in the ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti SUPER AMP HOLO 16GB GDDR6X. Utilizing the state-of-the-art NVIDIA Ada Lovelace architecture, this GPU gives gamers cutting-edge features such as DLSS 3.5 and real time raytracing, complete with an advanced cooling design and HoloBlack‘s signature edgy, angular profile for a formidable piece of gaming hardware.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2640 MHz |
| CUDA cores | 8448 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 21 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Shader model version | No |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Number of slots | 3.5 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 285 W |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Power cord included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 355.9 mm |
| Height | 149.7 mm |
| Width | 63.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
Original: $1,171.19
-65%$1,171.19
$409.92More Images





Zotac GAMING AMP HOLO - NVIDIA 16 GB GDDR6X GeForce RTX 4070 Ti SUPER graphics card
The tried-and-true HoloBlack design returns in the ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti SUPER AMP HOLO 16GB GDDR6X. Utilizing the state-of-the-art NVIDIA Ada Lovelace architecture, this GPU gives gamers cutting-edge features such as DLSS 3.5 and real time raytracing, complete with an advanced cooling design and HoloBlack‘s signature edgy, angular profile for a formidable piece of gaming hardware.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2640 MHz |
| CUDA cores | 8448 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 21 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Shader model version | No |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Number of slots | 3.5 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 285 W |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Power cord included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 355.9 mm |
| Height | 149.7 mm |
| Width | 63.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The tried-and-true HoloBlack design returns in the ZOTAC GAMING GeForce RTX 4070 Ti SUPER AMP HOLO 16GB GDDR6X. Utilizing the state-of-the-art NVIDIA Ada Lovelace architecture, this GPU gives gamers cutting-edge features such as DLSS 3.5 and real time raytracing, complete with an advanced cooling design and HoloBlack‘s signature edgy, angular profile for a formidable piece of gaming hardware.
| Processor | |
|---|---|
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2640 MHz |
| CUDA cores | 8448 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 21 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Shader model version | No |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Number of slots | 3.5 |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 285 W |
| Supplementary power connectors | 3x 8-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Power cord included | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 355.9 mm |
| Height | 149.7 mm |
| Width | 63.9 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |






















