
Zotac GAMING AMP Holo - NVIDIA 12 GB GDDR6X GeForce RTX 3080 Ti graphics card
Relish ultra performance in the latest game titles and amplify your gaming experience with the ZOTAC GAMING GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo. The fine-tuned balance between the cooling, acoustics and aesthetics of the ZOTAC GAMING graphics card delivers the ultra gaming graphics fidelity.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| FireStream | No |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 1710 MHz |
| CUDA cores | 10240 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 3080 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bus | 384 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Number of slots | 3 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling technology | Zotac IceStorm 2.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 350 W |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 64.6 mm |
| Height | 131.8 mm |
| Length | 317.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package height | 282 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 440 mm |
| Manual | Yes |
More Images




Zotac GAMING AMP Holo - NVIDIA 12 GB GDDR6X GeForce RTX 3080 Ti graphics card
Relish ultra performance in the latest game titles and amplify your gaming experience with the ZOTAC GAMING GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo. The fine-tuned balance between the cooling, acoustics and aesthetics of the ZOTAC GAMING graphics card delivers the ultra gaming graphics fidelity.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| FireStream | No |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 1710 MHz |
| CUDA cores | 10240 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 3080 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bus | 384 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Number of slots | 3 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling technology | Zotac IceStorm 2.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 350 W |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 64.6 mm |
| Height | 131.8 mm |
| Length | 317.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package height | 282 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 440 mm |
| Manual | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Relish ultra performance in the latest game titles and amplify your gaming experience with the ZOTAC GAMING GeForce RTX 3080 Ti AMP Holo. The fine-tuned balance between the cooling, acoustics and aesthetics of the ZOTAC GAMING graphics card delivers the ultra gaming graphics fidelity.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| FireStream | No |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 1710 MHz |
| CUDA cores | 10240 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 3080 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bus | 384 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express x16 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Number of slots | 3 |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling technology | Zotac IceStorm 2.0 |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 350 W |
| Supplementary power connectors | 2x 8-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 64.6 mm |
| Height | 131.8 mm |
| Length | 317.8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package height | 282 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package width | 440 mm |
| Manual | Yes |






















