
Varr VSETMPX5 Gaming Mouse and Mousepad Set - Wired USB-A Optical LED backlit Mouse in Black/Red - 3,200 DPI
Varr VSETMPX5 Gaming Mouse and Mousepad Set - Wired USB-A Optical LED backlit Mouse in Black/Red - 3,200 DPI
Gaming set: mouse + pad
Varr VSETMPX5 is a high-performance optical mouse for enthusiasts in a set with a special pad that increases comfort of use. The special mouse coating allows a firm grip and prevents sweating of the hands even during the most demanding games.
ERGONOMIC SHAPE
The contoured shape adapts well to the hand making operation convenient also during intensive work. The coating that covers the top of the device provides a secure grip and prevents hand sweating. The unique design goes well with other gaming computer components.
LED LIGHTING
The mouse has an integrated LED backlight in 7 colours. This is an attractive visual element that allows you to tailor the equipment to the unique design of the player's room.
LARGE, COMFORTABLE MOUSE PAD
A large, comfortable 295 x 210 x 2 mm pad is added to the mouse set, which allows for even more comfortable and precise navigation.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 135 g |
| Height | 38 mm |
| Depth | 116 mm |
| Width | 65 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse pad included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Mouse pad size (W x D) | 295 x 210 mm |
| Mouse pad thickness | 2 mm |
More Images





Varr VSETMPX5 Gaming Mouse and Mousepad Set - Wired USB-A Optical LED backlit Mouse in Black/Red - 3,200 DPI
Gaming set: mouse + pad
Varr VSETMPX5 is a high-performance optical mouse for enthusiasts in a set with a special pad that increases comfort of use. The special mouse coating allows a firm grip and prevents sweating of the hands even during the most demanding games.
ERGONOMIC SHAPE
The contoured shape adapts well to the hand making operation convenient also during intensive work. The coating that covers the top of the device provides a secure grip and prevents hand sweating. The unique design goes well with other gaming computer components.
LED LIGHTING
The mouse has an integrated LED backlight in 7 colours. This is an attractive visual element that allows you to tailor the equipment to the unique design of the player's room.
LARGE, COMFORTABLE MOUSE PAD
A large, comfortable 295 x 210 x 2 mm pad is added to the mouse set, which allows for even more comfortable and precise navigation.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 135 g |
| Height | 38 mm |
| Depth | 116 mm |
| Width | 65 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse pad included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Mouse pad size (W x D) | 295 x 210 mm |
| Mouse pad thickness | 2 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gaming set: mouse + pad
Varr VSETMPX5 is a high-performance optical mouse for enthusiasts in a set with a special pad that increases comfort of use. The special mouse coating allows a firm grip and prevents sweating of the hands even during the most demanding games.
ERGONOMIC SHAPE
The contoured shape adapts well to the hand making operation convenient also during intensive work. The coating that covers the top of the device provides a secure grip and prevents hand sweating. The unique design goes well with other gaming computer components.
LED LIGHTING
The mouse has an integrated LED backlight in 7 colours. This is an attractive visual element that allows you to tailor the equipment to the unique design of the player's room.
LARGE, COMFORTABLE MOUSE PAD
A large, comfortable 295 x 210 x 2 mm pad is added to the mouse set, which allows for even more comfortable and precise navigation.
| Mouse | |
|---|---|
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 135 g |
| Height | 38 mm |
| Depth | 116 mm |
| Width | 65 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse pad included | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Quantity | 1 |
| Mouse pad size (W x D) | 295 x 210 mm |
| Mouse pad thickness | 2 mm |






















