
Urban Factory Cyclee - Wired USB Type-A Optical Mouse in Black - 1,200 DPI
CYCLEE: Wired USB ambidextrous mouse (USB-C and USB-A)
CYCLEE is a 3-button wired mouse entirely eco-designed and made, in part, from recycled plastic. Its ambidextrous design will make it an ideal mouse for right-handers as well as left-handers. The sensitivity of its high performance optical sensor is 1200DPI. You can connect it via its 1.50m cable in USB-A but also in USB-C for more recent computers via its included adapter. CYCLEE is also entirely recyclable thanks to its manufacture without glue or screws.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| System requirements | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 65 g |
| Height | 105 mm |
| Depth | 38 mm |
| Width | 60 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
Original: $13.12
-65%$13.12
$4.59More Images





Urban Factory Cyclee - Wired USB Type-A Optical Mouse in Black - 1,200 DPI
CYCLEE: Wired USB ambidextrous mouse (USB-C and USB-A)
CYCLEE is a 3-button wired mouse entirely eco-designed and made, in part, from recycled plastic. Its ambidextrous design will make it an ideal mouse for right-handers as well as left-handers. The sensitivity of its high performance optical sensor is 1200DPI. You can connect it via its 1.50m cable in USB-A but also in USB-C for more recent computers via its included adapter. CYCLEE is also entirely recyclable thanks to its manufacture without glue or screws.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| System requirements | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 65 g |
| Height | 105 mm |
| Depth | 38 mm |
| Width | 60 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CYCLEE: Wired USB ambidextrous mouse (USB-C and USB-A)
CYCLEE is a 3-button wired mouse entirely eco-designed and made, in part, from recycled plastic. Its ambidextrous design will make it an ideal mouse for right-handers as well as left-handers. The sensitivity of its high performance optical sensor is 1200DPI. You can connect it via its 1.50m cable in USB-A but also in USB-C for more recent computers via its included adapter. CYCLEE is also entirely recyclable thanks to its manufacture without glue or screws.
| Mouse | |
|---|---|
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Device interface | USB Type-A |
| Design | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| System requirements | |
|---|---|
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 65 g |
| Height | 105 mm |
| Depth | 38 mm |
| Width | 60 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |






















