
Tech21 Evo Wallet Case for Galaxy S20+ in Black
Evo Wallet for Galaxy S20+
A whole lot of convenience in one case. The magnetic seal and dedicated card storage means you can ditch your wallet, while an additional stand feature makes screen-viewing a breeze.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Number of card pockets | 2 |
| Card pocket | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S20+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Wallet case |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 24 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 152 mm |
| Width | 73 mm |
$12.01
Original: $34.32
-65%Tech21 Evo Wallet Case for Galaxy S20+ in Black—
$34.32
$12.01More Images






Tech21 Evo Wallet Case for Galaxy S20+ in Black
Evo Wallet for Galaxy S20+
A whole lot of convenience in one case. The magnetic seal and dedicated card storage means you can ditch your wallet, while an additional stand feature makes screen-viewing a breeze.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Number of card pockets | 2 |
| Card pocket | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S20+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Wallet case |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 24 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 152 mm |
| Width | 73 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Evo Wallet for Galaxy S20+
A whole lot of convenience in one case. The magnetic seal and dedicated card storage means you can ditch your wallet, while an additional stand feature makes screen-viewing a breeze.
| Features | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Number of card pockets | 2 |
| Card pocket | Yes |
| Closure type | Magnetic closure |
| Desktop stand | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy S20+ |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product colour | Black |
| Case type | Wallet case |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 24 g |
| Depth | 11 mm |
| Height | 152 mm |
| Width | 73 mm |




















