
Team Group - 4 GB 1 x 4 GB DDR3 1600 MHz memory module
We manufacture and distribute high quality memory modules, memory cards products and consumer electronics with components directly supplied by Samsung, Hynix, Micron, Infineon, Qimonda, Elpida, PSC, Mosel and Nanya. We have two manufacturing plants in Taiwan that are dedicated and specialized in manufacturing of all different type of DRAM modules, memory cards, USB Disk and other related products which incorporate fashionable designs with excellent quality.
| Features | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| CAS latency | 11 |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Team Group - 4 GB 1 x 4 GB DDR3 1600 MHz memory module
We manufacture and distribute high quality memory modules, memory cards products and consumer electronics with components directly supplied by Samsung, Hynix, Micron, Infineon, Qimonda, Elpida, PSC, Mosel and Nanya. We have two manufacturing plants in Taiwan that are dedicated and specialized in manufacturing of all different type of DRAM modules, memory cards, USB Disk and other related products which incorporate fashionable designs with excellent quality.
| Features | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| CAS latency | 11 |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We manufacture and distribute high quality memory modules, memory cards products and consumer electronics with components directly supplied by Samsung, Hynix, Micron, Infineon, Qimonda, Elpida, PSC, Mosel and Nanya. We have two manufacturing plants in Taiwan that are dedicated and specialized in manufacturing of all different type of DRAM modules, memory cards, USB Disk and other related products which incorporate fashionable designs with excellent quality.
| Features | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.5 V |
| CAS latency | 11 |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |











