
Targus CityGear 3 Sleeve Case for 15.6" Universal Tablets in Black / Yellow
Overview
Designed for the modern commuter, the CityGear® Sleeve is built to protect up to 15.6” laptops and devices on the go. Carry alone or slip inside another bag, the padded sleeve with elasticated neoprene corners secures hardware inside and a large zipped front pocket stores accessories.
| Features | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | 15.6” Laptop |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product main colour | Black, Yellow |
| Material | Neoprene, Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 270 g |
| Height | 275 mm |
| Depth | 22 mm |
| Width | 375 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $24.91
-65%$24.91
$8.72More Images

Targus CityGear 3 Sleeve Case for 15.6" Universal Tablets in Black / Yellow
Overview
Designed for the modern commuter, the CityGear® Sleeve is built to protect up to 15.6” laptops and devices on the go. Carry alone or slip inside another bag, the padded sleeve with elasticated neoprene corners secures hardware inside and a large zipped front pocket stores accessories.
| Features | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | 15.6” Laptop |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product main colour | Black, Yellow |
| Material | Neoprene, Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 270 g |
| Height | 275 mm |
| Depth | 22 mm |
| Width | 375 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overview
Designed for the modern commuter, the CityGear® Sleeve is built to protect up to 15.6” laptops and devices on the go. Carry alone or slip inside another bag, the padded sleeve with elasticated neoprene corners secures hardware inside and a large zipped front pocket stores accessories.
| Features | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | 15.6” Laptop |
| Brand compatibility | Any brand |
| Product main colour | Black, Yellow |
| Material | Neoprene, Polyester |
| Case type | Sleeve case |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 270 g |
| Height | 275 mm |
| Depth | 22 mm |
| Width | 375 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















