
Snom A330M Headset Wired Head-band USB Type-A Black
| Performance | |
|---|---|
| Clear sound | Yes |
| Backlight colour | Green |
| Backlight | Yes |
| Cable colour | Black |
| Designed for children | No |
| Cable length | 2.4 m |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | External control unit |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume + |
| Product colour | Black |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector | USB Type-A |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | -55 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 140 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 440 g |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package width | 200 mm |
Original: $108.25
-65%$108.25
$37.89Snom A330M Headset Wired Head-band USB Type-A Black
| Performance | |
|---|---|
| Clear sound | Yes |
| Backlight colour | Green |
| Backlight | Yes |
| Cable colour | Black |
| Designed for children | No |
| Cable length | 2.4 m |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | External control unit |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume + |
| Product colour | Black |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector | USB Type-A |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | -55 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 140 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 440 g |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package width | 200 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Performance | |
|---|---|
| Clear sound | Yes |
| Backlight colour | Green |
| Backlight | Yes |
| Cable colour | Black |
| Designed for children | No |
| Cable length | 2.4 m |
| Control type | Buttons |
| Control unit type | External control unit |
| Volume control | Button |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume + |
| Product colour | Black |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector | USB Type-A |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone mute | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Folding microphone | Yes |
| Microphone sensitivity | -55 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 140 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 440 g |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package width | 200 mm |














