
Samsung Tablet case For Galaxy Tab A9 in Black
Two ways to stand. Twice the freedom
Whether you're catching up on your favorite shows in landscape mode or tackling a productive day in portrait mode, the Book Cover ensures that your tablet adjusts to your needs. Embedded magnets make it easy to fold it into an origami-like stand in two different viewing angles.
Sturdy outside, safe inside
Take your tablet along with confidence, knowing it is wrapped in a protective cover designed to keep your device safe. The cover offers defense against minor bumps and unforeseen scratches, giving your tablet the care and protection it deserves.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Number of stand modes | 2 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A9 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 190 g |
| Height | 128.9 mm |
| Depth | 13.5 mm |
| Width | 214.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
More Images







Samsung Tablet case For Galaxy Tab A9 in Black
Two ways to stand. Twice the freedom
Whether you're catching up on your favorite shows in landscape mode or tackling a productive day in portrait mode, the Book Cover ensures that your tablet adjusts to your needs. Embedded magnets make it easy to fold it into an origami-like stand in two different viewing angles.
Sturdy outside, safe inside
Take your tablet along with confidence, knowing it is wrapped in a protective cover designed to keep your device safe. The cover offers defense against minor bumps and unforeseen scratches, giving your tablet the care and protection it deserves.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Number of stand modes | 2 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A9 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 190 g |
| Height | 128.9 mm |
| Depth | 13.5 mm |
| Width | 214.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two ways to stand. Twice the freedom
Whether you're catching up on your favorite shows in landscape mode or tackling a productive day in portrait mode, the Book Cover ensures that your tablet adjusts to your needs. Embedded magnets make it easy to fold it into an origami-like stand in two different viewing angles.
Sturdy outside, safe inside
Take your tablet along with confidence, knowing it is wrapped in a protective cover designed to keep your device safe. The cover offers defense against minor bumps and unforeseen scratches, giving your tablet the care and protection it deserves.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Bump resistant, Scratch resistant |
| Number of stand modes | 2 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | Galaxy Tab A9 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Product main colour | Black |
| Case type | Folio |
| Maximum screen size | 22.1 cm (8.7") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 190 g |
| Height | 128.9 mm |
| Depth | 13.5 mm |
| Width | 214.2 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |




















