
PanzerGlass SAFE. mobile phone case for iPhone 14 Pro in Transparent
Protect your phone from pocket plunges, backseat bumps and freaky Friday-night falls with the SAFE. by PanzerGlass™️ case for your phone. The thin and sleek case is wireless charging compatible and shields your phone while giving you full access to all of your phone’s functions. The SAFE. by PanzerGlass™️ case is made from self-healing TPU that will automatically recover from scratches. It’s also anti-yellowing, ensuring that the case will continue to look good, day after day – even when exposed to sunlight and beach parties.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 14 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Thickness | 1.3 mm |
| Depth | 1.3 mm |
| Height | 150 mm |
| Width | 74 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 55 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package width | 108 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |
Original: $55.01
-65%$55.01
$19.25More Images


PanzerGlass SAFE. mobile phone case for iPhone 14 Pro in Transparent
Protect your phone from pocket plunges, backseat bumps and freaky Friday-night falls with the SAFE. by PanzerGlass™️ case for your phone. The thin and sleek case is wireless charging compatible and shields your phone while giving you full access to all of your phone’s functions. The SAFE. by PanzerGlass™️ case is made from self-healing TPU that will automatically recover from scratches. It’s also anti-yellowing, ensuring that the case will continue to look good, day after day – even when exposed to sunlight and beach parties.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 14 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Thickness | 1.3 mm |
| Depth | 1.3 mm |
| Height | 150 mm |
| Width | 74 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 55 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package width | 108 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Protect your phone from pocket plunges, backseat bumps and freaky Friday-night falls with the SAFE. by PanzerGlass™️ case for your phone. The thin and sleek case is wireless charging compatible and shields your phone while giving you full access to all of your phone’s functions. The SAFE. by PanzerGlass™️ case is made from self-healing TPU that will automatically recover from scratches. It’s also anti-yellowing, ensuring that the case will continue to look good, day after day – even when exposed to sunlight and beach parties.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Easy to apply | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Compatibility | Apple - iPhone 14 Pro |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Transparent |
| Material | Thermoplastic polyurethane (TPU) |
| Case type | Cover |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 20 g |
| Thickness | 1.3 mm |
| Depth | 1.3 mm |
| Height | 150 mm |
| Width | 74 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 55 g |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package width | 108 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 3926909790 |



















