
OtterBox Defender XT Series for Galaxy Z Fold5 in Mulberry Muse
Informed by twenty-five years of engineering innovation, this modern, sleek Samsung fold case maintains the premium OtterBox protection you expect. Defender Series XT foldable phone case has a cutting-edge form factor that articulates smoothly with the phone and provides a grip space when open. Designed for Samsung foldable smartphones, Defender Series XT guards against drops, dust and dings while you enjoy the convenience of wireless charging and PowerShare. Guard your new Samsung Z Fold 5 with the modern, innovative Defender Series XT.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Fold5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Mulberry Muse |
| Product colour | Pink |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 19.3 cm (7.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 57.62 g |
| Depth | 13.9 mm |
| Height | 165.6 mm |
| Width | 140.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $94.08
-65%$94.08
$32.93More Images


OtterBox Defender XT Series for Galaxy Z Fold5 in Mulberry Muse
Informed by twenty-five years of engineering innovation, this modern, sleek Samsung fold case maintains the premium OtterBox protection you expect. Defender Series XT foldable phone case has a cutting-edge form factor that articulates smoothly with the phone and provides a grip space when open. Designed for Samsung foldable smartphones, Defender Series XT guards against drops, dust and dings while you enjoy the convenience of wireless charging and PowerShare. Guard your new Samsung Z Fold 5 with the modern, innovative Defender Series XT.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Fold5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Mulberry Muse |
| Product colour | Pink |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 19.3 cm (7.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 57.62 g |
| Depth | 13.9 mm |
| Height | 165.6 mm |
| Width | 140.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Informed by twenty-five years of engineering innovation, this modern, sleek Samsung fold case maintains the premium OtterBox protection you expect. Defender Series XT foldable phone case has a cutting-edge form factor that articulates smoothly with the phone and provides a grip space when open. Designed for Samsung foldable smartphones, Defender Series XT guards against drops, dust and dings while you enjoy the convenience of wireless charging and PowerShare. Guard your new Samsung Z Fold 5 with the modern, innovative Defender Series XT.
| Features | |
|---|---|
| Recycled material | Recycled plastic |
| Military standard | MIL-STD-810G |
| Protection features | Dirt resistant, Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Galaxy Z Fold5 |
| Brand compatibility | Samsung |
| Colour name | Mulberry Muse |
| Product colour | Pink |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 19.3 cm (7.6") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 57.62 g |
| Depth | 13.9 mm |
| Height | 165.6 mm |
| Width | 140.3 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |




















