
OtterBox Defender Series for 8.3" iPad mini in Black
Guard your tablet with Defender Series, the legendary protective iPad mini (6th Gen) case. Designed for real life, its multi-layer construction, built-in screen protector and versatile shield stand provide ultra-durability for working hard and playing even harder.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Abrasion resistant, Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Pen loop | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad mini (6th Gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 264.3 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $64.12
-65%$64.12
$22.44More Images





OtterBox Defender Series for 8.3" iPad mini in Black
Guard your tablet with Defender Series, the legendary protective iPad mini (6th Gen) case. Designed for real life, its multi-layer construction, built-in screen protector and versatile shield stand provide ultra-durability for working hard and playing even harder.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Abrasion resistant, Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Pen loop | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad mini (6th Gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 264.3 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Guard your tablet with Defender Series, the legendary protective iPad mini (6th Gen) case. Designed for real life, its multi-layer construction, built-in screen protector and versatile shield stand provide ultra-durability for working hard and playing even harder.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Abrasion resistant, Dirt resistant, Dust resistant, Shock resistant |
| Pen loop | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Stand mode | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad mini (6th Gen) |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate (PC), Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 21.1 cm (8.3") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 264.3 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |






















