
OtterBox Defender Case for 10.9" iPad in Black - No Packaging
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. Defender Series guards your tablet against drops, dirt and scrapes. The streamlined rugged design is made up of a hard internal shell, a soft outer slipcover and a built-in screen protector that work together to deflect everyday action and accidents. Its four-position stand enables comfortable typing, media viewing, portrait interaction and landscape streaming. In addition, the stand does double duty as a touchscreen shield. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dirt resistant, Drop resistance, Dust resistant, Shock resistant |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 4 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad 10th gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Polyester, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 266.9 mm |
| Depth | 25.2 mm |
| Width | 200.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $74.41
-65%$74.41
$26.04More Images









OtterBox Defender Case for 10.9" iPad in Black - No Packaging
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. Defender Series guards your tablet against drops, dirt and scrapes. The streamlined rugged design is made up of a hard internal shell, a soft outer slipcover and a built-in screen protector that work together to deflect everyday action and accidents. Its four-position stand enables comfortable typing, media viewing, portrait interaction and landscape streaming. In addition, the stand does double duty as a touchscreen shield. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dirt resistant, Drop resistance, Dust resistant, Shock resistant |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 4 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad 10th gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Polyester, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 266.9 mm |
| Depth | 25.2 mm |
| Width | 200.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. Defender Series guards your tablet against drops, dirt and scrapes. The streamlined rugged design is made up of a hard internal shell, a soft outer slipcover and a built-in screen protector that work together to deflect everyday action and accidents. Its four-position stand enables comfortable typing, media viewing, portrait interaction and landscape streaming. In addition, the stand does double duty as a touchscreen shield. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything.
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Dirt resistant, Drop resistance, Dust resistant, Shock resistant |
| Pen loop | Yes |
| Number of stand modes | 4 |
| Stand mode | Yes |
| Built-in speaker(s) | No |
| Compatibility | iPad 10th gen |
| Brand compatibility | Apple |
| Product main colour | Black |
| Material | Polycarbonate, Polyester, Rubber |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 27.7 cm (10.9") |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 266.9 mm |
| Depth | 25.2 mm |
| Width | 200.7 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Screen protector | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |






















