
Kirby and the Forgotten Land - Nintendo Switch
Take control of the powerful pink puffball, Kirby, and move around in 3D stages as you discover a mysterious world. What journey awaits Kirby? Take a deep breath and get ready for an unforgettable adventure!
Discover a mysterious world with abandoned structures from a past civilization—like a shopping mall?!
Copy enemies’ abilities like Sword and Ice, as well as the new copy abilities Drill and Ranger, and use them to attack
and explore your surroundings!
Take a break from your adventure in the lovely Waddle Dee Town. Play some of the townsfolk's favourite games or compare scores online through Wise Waddle Dee.
Team up for twice the fun! Pass a Joy-Con™ controller to a friend to help out in local play as Bandana Waddle Dee.
| Features | |
|---|---|
| Publisher | Nintendo |
| Minimum number of online players | 1 |
| Maximum number of offline players | 2 |
| Multiplayer mode | Yes |
| PEGI rating | 7 |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 25/03/2022 |
| Developer | HAL Laboratory |
| Pre-order | Yes |
| Language version | English |
| ESRB rating | E10+ (Everyone 10+) |
| Game series | Kirby |
| Game genre | Adventure, Platform |
| Platform | Nintendo Switch |
| Game edition | Standard |
| System requirements | |
|---|---|
| Virtual Reality (VR) headset required | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 46 g |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 11 mm |
| Package width | 105 mm |
| Weight | 1 g |
| Height | 11 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 105 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 95045000 |
- Kirby and The Forgotten Land Trailer
More Images








Kirby and the Forgotten Land - Nintendo Switch
Take control of the powerful pink puffball, Kirby, and move around in 3D stages as you discover a mysterious world. What journey awaits Kirby? Take a deep breath and get ready for an unforgettable adventure!
Discover a mysterious world with abandoned structures from a past civilization—like a shopping mall?!
Copy enemies’ abilities like Sword and Ice, as well as the new copy abilities Drill and Ranger, and use them to attack
and explore your surroundings!
Take a break from your adventure in the lovely Waddle Dee Town. Play some of the townsfolk's favourite games or compare scores online through Wise Waddle Dee.
Team up for twice the fun! Pass a Joy-Con™ controller to a friend to help out in local play as Bandana Waddle Dee.
| Features | |
|---|---|
| Publisher | Nintendo |
| Minimum number of online players | 1 |
| Maximum number of offline players | 2 |
| Multiplayer mode | Yes |
| PEGI rating | 7 |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 25/03/2022 |
| Developer | HAL Laboratory |
| Pre-order | Yes |
| Language version | English |
| ESRB rating | E10+ (Everyone 10+) |
| Game series | Kirby |
| Game genre | Adventure, Platform |
| Platform | Nintendo Switch |
| Game edition | Standard |
| System requirements | |
|---|---|
| Virtual Reality (VR) headset required | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 46 g |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 11 mm |
| Package width | 105 mm |
| Weight | 1 g |
| Height | 11 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 105 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 95045000 |
- Kirby and The Forgotten Land Trailer
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Take control of the powerful pink puffball, Kirby, and move around in 3D stages as you discover a mysterious world. What journey awaits Kirby? Take a deep breath and get ready for an unforgettable adventure!
Discover a mysterious world with abandoned structures from a past civilization—like a shopping mall?!
Copy enemies’ abilities like Sword and Ice, as well as the new copy abilities Drill and Ranger, and use them to attack
and explore your surroundings!
Take a break from your adventure in the lovely Waddle Dee Town. Play some of the townsfolk's favourite games or compare scores online through Wise Waddle Dee.
Team up for twice the fun! Pass a Joy-Con™ controller to a friend to help out in local play as Bandana Waddle Dee.
| Features | |
|---|---|
| Publisher | Nintendo |
| Minimum number of online players | 1 |
| Maximum number of offline players | 2 |
| Multiplayer mode | Yes |
| PEGI rating | 7 |
| Release date (DD/MM/YYYY) | 25/03/2022 |
| Developer | HAL Laboratory |
| Pre-order | Yes |
| Language version | English |
| ESRB rating | E10+ (Everyone 10+) |
| Game series | Kirby |
| Game genre | Adventure, Platform |
| Platform | Nintendo Switch |
| Game edition | Standard |
| System requirements | |
|---|---|
| Virtual Reality (VR) headset required | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 46 g |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 11 mm |
| Package width | 105 mm |
| Weight | 1 g |
| Height | 11 mm |
| Depth | 170 mm |
| Width | 105 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | Japan |
| Harmonized System (HS) code | 95045000 |
- Kirby and The Forgotten Land Trailer






















