
MSI VENTUS GeForce RTX 5060 TI 16G 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7
MSI VENTUS GeForce RTX 5060 TI 16G 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
Triple-Fan Thermal Design
Three fans on a large heatsink deliver both superior and quieter cooling.
HARDENING EVERY DETAIL
*All images and descriptions are for illustrative purposes only. Visual representation of the products may not be perfectly accurate.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS,
UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It’s free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 180 W |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black, Grey |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 860 g |
| Height | 121 mm |
| Depth | 44 mm |
| Length | 306 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 1.23 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Original: $584.83
-65%$584.83
$204.69MSI VENTUS GeForce RTX 5060 TI 16G 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7
MSI VENTUS GeForce RTX 5060 TI 16G 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
Triple-Fan Thermal Design
Three fans on a large heatsink deliver both superior and quieter cooling.
HARDENING EVERY DETAIL
*All images and descriptions are for illustrative purposes only. Visual representation of the products may not be perfectly accurate.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS,
UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It’s free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 180 W |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black, Grey |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 860 g |
| Height | 121 mm |
| Depth | 44 mm |
| Length | 306 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 1.23 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MSI VENTUS GeForce RTX 5060 TI 16G 3X OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
Triple-Fan Thermal Design
Three fans on a large heatsink deliver both superior and quieter cooling.
HARDENING EVERY DETAIL
*All images and descriptions are for illustrative purposes only. Visual representation of the products may not be perfectly accurate.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS,
UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It’s free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 4608 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 4608 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 180 W |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Product colour | Black, Grey |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 600 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 860 g |
| Height | 121 mm |
| Depth | 44 mm |
| Length | 306 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 1.23 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |






















