
MSI SUPRIM GEFORCE RTX 5090 32G SOC graphics card NVIDIA 32 GB GDDR7
MSI SUPRIM GEFORCE RTX 5090 32G SOC graphics card NVIDIA 32 GB GDDR7
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
CHANGE THE GAME
Unleash extraordinary performance with the MSI SUPRIM graphics card—crafted with premium design and materials. Push the boundaries with stunning aesthetics and exceptional cooling. Take your gaming to the next level with unparalleled precision and sophistication.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2565 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 21760 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5090 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 32 GB |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Memory bus | 512 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 21760 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 3.75 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 575 W |
| Minimum system power supply | 1000 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.75 |
| Weight | 2.84 kg |
| Height | 150 mm |
| Depth | 76 mm |
| Length | 359 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 1000 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 436 mm |
| Package height | 269 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package weight | 3.69 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Original: $3,522.97
-65%$3,522.97
$1,233.04MSI SUPRIM GEFORCE RTX 5090 32G SOC graphics card NVIDIA 32 GB GDDR7
MSI SUPRIM GEFORCE RTX 5090 32G SOC graphics card NVIDIA 32 GB GDDR7
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
CHANGE THE GAME
Unleash extraordinary performance with the MSI SUPRIM graphics card—crafted with premium design and materials. Push the boundaries with stunning aesthetics and exceptional cooling. Take your gaming to the next level with unparalleled precision and sophistication.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2565 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 21760 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5090 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 32 GB |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Memory bus | 512 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 21760 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 3.75 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 575 W |
| Minimum system power supply | 1000 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.75 |
| Weight | 2.84 kg |
| Height | 150 mm |
| Depth | 76 mm |
| Length | 359 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 1000 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 436 mm |
| Package height | 269 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package weight | 3.69 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MSI SUPRIM GEFORCE RTX 5090 32G SOC graphics card NVIDIA 32 GB GDDR7
Key Features
- Graphics Processor:
- Interface Type:
- Memory Type:
- Memory Bus:
- Maximum Resolution:
- Ports:
Overview
CHANGE THE GAME
Unleash extraordinary performance with the MSI SUPRIM graphics card—crafted with premium design and materials. Push the boundaries with stunning aesthetics and exceptional cooling. Take your gaming to the next level with unparalleled precision and sophistication.
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2565 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 21760 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5090 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 32 GB |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Memory bus | 512 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 21760 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 3.75 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (typical) | 575 W |
| Minimum system power supply | 1000 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 3.75 |
| Weight | 2.84 kg |
| Height | 150 mm |
| Depth | 76 mm |
| Length | 359 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 1000 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 436 mm |
| Package height | 269 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package weight | 3.69 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |






















