
mophie essentials wireless charging pad 15W Smartphone Black USB Indoor
The mophie essentials 15W Wireless Charging Pad delivers up to 15W of wireless power to your smartphone at the fastest speed it can handle. The wireless charging pad is fast charge optimized for many new smartphones. No need to remove your smartphone from its case when you want to charge wirelessly. The wireless charging pad can deliver a wireless charge through cases up to 3mm thick.
| Performance | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 15 W |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | essentials |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, UKCA |
- mophie essentials lifestyle video wireless charging pad kitchen
- mophie essentials animated video wireless charging pad
mophie essentials wireless charging pad 15W Smartphone Black USB Indoor
The mophie essentials 15W Wireless Charging Pad delivers up to 15W of wireless power to your smartphone at the fastest speed it can handle. The wireless charging pad is fast charge optimized for many new smartphones. No need to remove your smartphone from its case when you want to charge wirelessly. The wireless charging pad can deliver a wireless charge through cases up to 3mm thick.
| Performance | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 15 W |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | essentials |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, UKCA |
- mophie essentials lifestyle video wireless charging pad kitchen
- mophie essentials animated video wireless charging pad
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The mophie essentials 15W Wireless Charging Pad delivers up to 15W of wireless power to your smartphone at the fastest speed it can handle. The wireless charging pad is fast charge optimized for many new smartphones. No need to remove your smartphone from its case when you want to charge wirelessly. The wireless charging pad can deliver a wireless charge through cases up to 3mm thick.
| Performance | |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Charger compatibility | Smartphone |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 15 W |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| General | |
|---|---|
| Product Family | essentials |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | CE, UKCA |
- mophie essentials lifestyle video wireless charging pad kitchen
- mophie essentials animated video wireless charging pad






















