
Manhattan Wall monitor mount for 43.2 cm (17") to 81.3 cm (32")
Enjoy easy display movement and more desktop workspace.
The Manhattan Universal Gas Spring Monitor Wall Mount offers a single-jointed gas-spring arm to securely hold one 17" to 32" TV or monitor. This mount's gas spring promotes easy movement of the monitor or TV to a more comfortable viewing angle with the lightest touch. Designed to be installed on the wall to give back much-needed desktop real estate, the Manhattan Universal Gas Spring Monitor Wall Mount provides more flexibility, reach, and overall enjoyment of whatever task is at hand.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -35 - 35° |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 280 mm |
| Width | 114 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Depth (max) | 36.1 cm |
Original: $50.88
-65%$50.88
$17.81More Images






Manhattan Wall monitor mount for 43.2 cm (17") to 81.3 cm (32")
Enjoy easy display movement and more desktop workspace.
The Manhattan Universal Gas Spring Monitor Wall Mount offers a single-jointed gas-spring arm to securely hold one 17" to 32" TV or monitor. This mount's gas spring promotes easy movement of the monitor or TV to a more comfortable viewing angle with the lightest touch. Designed to be installed on the wall to give back much-needed desktop real estate, the Manhattan Universal Gas Spring Monitor Wall Mount provides more flexibility, reach, and overall enjoyment of whatever task is at hand.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -35 - 35° |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 280 mm |
| Width | 114 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Depth (max) | 36.1 cm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy easy display movement and more desktop workspace.
The Manhattan Universal Gas Spring Monitor Wall Mount offers a single-jointed gas-spring arm to securely hold one 17" to 32" TV or monitor. This mount's gas spring promotes easy movement of the monitor or TV to a more comfortable viewing angle with the lightest touch. Designed to be installed on the wall to give back much-needed desktop real estate, the Manhattan Universal Gas Spring Monitor Wall Mount provides more flexibility, reach, and overall enjoyment of whatever task is at hand.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Minimum screen size | 43.2 cm (17") |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt angle range | -35 - 35° |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 280 mm |
| Width | 114 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Depth (max) | 36.1 cm |















