
Manhattan 422840 - Wall monitor/TV mount for 25.4 cm (10") to 55.9 cm (22")
Better utilize work space, improve ergonomics and share views.
The Manhattan LCD Wall Mount provides a secure and elevated position for a single flat-panel display to help keep valuable desk and work space free and uncluttered. Die-cast in black coating construction and two-piece bracket provide a quick, easy and secure mount to most vertical surfaces. VESA compliant and ready to install with included hardware.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 470 g |
| Height | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Depth (max) | 3.57 cm |
Original: $19.20
-65%$19.20
$6.72More Images





Manhattan 422840 - Wall monitor/TV mount for 25.4 cm (10") to 55.9 cm (22")
Better utilize work space, improve ergonomics and share views.
The Manhattan LCD Wall Mount provides a secure and elevated position for a single flat-panel display to help keep valuable desk and work space free and uncluttered. Die-cast in black coating construction and two-piece bracket provide a quick, easy and secure mount to most vertical surfaces. VESA compliant and ready to install with included hardware.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 470 g |
| Height | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Depth (max) | 3.57 cm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Better utilize work space, improve ergonomics and share views.
The Manhattan LCD Wall Mount provides a secure and elevated position for a single flat-panel display to help keep valuable desk and work space free and uncluttered. Die-cast in black coating construction and two-piece bracket provide a quick, easy and secure mount to most vertical surfaces. VESA compliant and ready to install with included hardware.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 55.9 cm (22") |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Stainless steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 470 g |
| Height | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Depth (max) | 3.57 cm |















