
Logitech MX Keys S Combo - RF Wireless + Bluetooth Mouse + Wireless QWERTY US International Keyboard
Logitech MX Keys S Combo - RF Wireless + Bluetooth Mouse + Wireless QWERTY US International Keyboard
MX Keys S Logitech Wireless Keyboard — a low-profile full-size keyboard that offers a fluid, precise typing experience and customizable, time-saving Smart Actions that automate your most repetitive tasks with a single keystroke. The backlit keyboard features smart backlighting that lights up when your hands approach it and automatically adjusts to suit the time of day.
Conveniently create and customize Smart Actions, adjust illumination brightness and duration, check battery life, assign app-specific profiles with the Logi Options+ app.
| Keyboard | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Material | Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Charging source | USB Type-C |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Software | |
|---|---|
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 810 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | KeyboardLogi Bolt USB receiverUSB-C charging cable (USB-A to USB-C)User documentation |
| Other features | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
- MX Keys S Creative Coder Cutdown
- MX Keys S Conversion Cutdown
- MX Keys S Conversion
- MX Keys S Conversion Cutdown Smart Actions
- MX Keys S Combo Master Your Flow
More Images






































Logitech MX Keys S Combo - RF Wireless + Bluetooth Mouse + Wireless QWERTY US International Keyboard
MX Keys S Logitech Wireless Keyboard — a low-profile full-size keyboard that offers a fluid, precise typing experience and customizable, time-saving Smart Actions that automate your most repetitive tasks with a single keystroke. The backlit keyboard features smart backlighting that lights up when your hands approach it and automatically adjusts to suit the time of day.
Conveniently create and customize Smart Actions, adjust illumination brightness and duration, check battery life, assign app-specific profiles with the Logi Options+ app.
| Keyboard | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Material | Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Charging source | USB Type-C |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Software | |
|---|---|
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 810 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | KeyboardLogi Bolt USB receiverUSB-C charging cable (USB-A to USB-C)User documentation |
| Other features | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
- MX Keys S Creative Coder Cutdown
- MX Keys S Conversion Cutdown
- MX Keys S Conversion
- MX Keys S Conversion Cutdown Smart Actions
- MX Keys S Combo Master Your Flow
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
MX Keys S Logitech Wireless Keyboard — a low-profile full-size keyboard that offers a fluid, precise typing experience and customizable, time-saving Smart Actions that automate your most repetitive tasks with a single keystroke. The backlit keyboard features smart backlighting that lights up when your hands approach it and automatically adjusts to suit the time of day.
Conveniently create and customize Smart Actions, adjust illumination brightness and duration, check battery life, assign app-specific profiles with the Logi Options+ app.
| Keyboard | |
|---|---|
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Multi-device support | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Pointing device | No |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Recommended usage | Universal |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Material | Aluminium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Graphite |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Backlight | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Charging source | USB Type-C |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Software | |
|---|---|
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard weight | 810 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 131.63 x 20.5 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.4 mm |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | KeyboardLogi Bolt USB receiverUSB-C charging cable (USB-A to USB-C)User documentation |
| Other features | |
|---|---|
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
- MX Keys S Creative Coder Cutdown
- MX Keys S Conversion Cutdown
- MX Keys S Conversion
- MX Keys S Conversion Cutdown Smart Actions
- MX Keys S Combo Master Your Flow






















