
LogiLink PA0256 mobile device charger Universal Black AC Indoor
Conveniently charge two devices at the same time in hard-to-reach places. The extra-long fixed cable allows you to easily reach hidden outlets, such as outlets under the table or behind the couch. The sleek and lightweight design is ideal for use in any room at home or in the office. The PA0256 charger from LogiLink has one USB-A port and one USB-C port with a power of 12 W.
| Performance | |
|---|---|
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Maximum power | 12 W |
| Input current | 0.6 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 230 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 110 g |
| Height | 22 mm |
| Depth | 54 mm |
| Width | 50 mm |
LogiLink PA0256 mobile device charger Universal Black AC Indoor
Conveniently charge two devices at the same time in hard-to-reach places. The extra-long fixed cable allows you to easily reach hidden outlets, such as outlets under the table or behind the couch. The sleek and lightweight design is ideal for use in any room at home or in the office. The PA0256 charger from LogiLink has one USB-A port and one USB-C port with a power of 12 W.
| Performance | |
|---|---|
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Maximum power | 12 W |
| Input current | 0.6 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 230 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 110 g |
| Height | 22 mm |
| Depth | 54 mm |
| Width | 50 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Conveniently charge two devices at the same time in hard-to-reach places. The extra-long fixed cable allows you to easily reach hidden outlets, such as outlets under the table or behind the couch. The sleek and lightweight design is ideal for use in any room at home or in the office. The PA0256 charger from LogiLink has one USB-A port and one USB-C port with a power of 12 W.
| Performance | |
|---|---|
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | AC |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Indoor |
| Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Maximum power | 12 W |
| Input current | 0.6 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 230 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 110 g |
| Height | 22 mm |
| Depth | 54 mm |
| Width | 50 mm |






















