
Lenovo 4XB7A38273 - Serial ATA III TLC 2.5" SSD - 960 GB
Lenovo offers a broad range of solid-state drives from the major flash storage vendors. We offer SATA, SAS and NVMe drives to support a variety of workloads and performance needs. This web page allows you to compare the capabilities of the 2.5-inch and 3.5-inch drives available from Lenovo.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | ST250, SR250, ST550, SR530, SR530, SR550, SR570, SR590, SR630, SR650, SR670, SR635, SR655, SR645, SR665, SR850, SR850P, SR860, SR950 |
| Hot-swap | Yes |
| Random write (4KB) | 22500 IOPS |
| Random read (4KB) | 85500 IOPS |
| Write speed | 459 MB/s |
| Read speed | 486 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| Memory type | TLC |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 960 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Original: $408.26
-65%$408.26
$142.89Lenovo 4XB7A38273 - Serial ATA III TLC 2.5" SSD - 960 GB
Lenovo offers a broad range of solid-state drives from the major flash storage vendors. We offer SATA, SAS and NVMe drives to support a variety of workloads and performance needs. This web page allows you to compare the capabilities of the 2.5-inch and 3.5-inch drives available from Lenovo.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | ST250, SR250, ST550, SR530, SR530, SR550, SR570, SR590, SR630, SR650, SR670, SR635, SR655, SR645, SR665, SR850, SR850P, SR860, SR950 |
| Hot-swap | Yes |
| Random write (4KB) | 22500 IOPS |
| Random read (4KB) | 85500 IOPS |
| Write speed | 459 MB/s |
| Read speed | 486 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| Memory type | TLC |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 960 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lenovo offers a broad range of solid-state drives from the major flash storage vendors. We offer SATA, SAS and NVMe drives to support a variety of workloads and performance needs. This web page allows you to compare the capabilities of the 2.5-inch and 3.5-inch drives available from Lenovo.
| Features | |
|---|---|
| Compatible products | ST250, SR250, ST550, SR530, SR530, SR550, SR570, SR590, SR630, SR650, SR670, SR635, SR655, SR645, SR665, SR850, SR850P, SR860, SR950 |
| Hot-swap | Yes |
| Random write (4KB) | 22500 IOPS |
| Random read (4KB) | 85500 IOPS |
| Write speed | 459 MB/s |
| Read speed | 486 MB/s |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| Memory type | TLC |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD capacity | 960 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |


















