
HPE 250GB, 1.5G, SATA, Hot Plug, 7.2k 3.5" Serial ATA
All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant server. Before final certification, all HP SATA hard drives are optimized for compatibility and functionality, including support of SMART and HP Systems Insight Manager.
| Features | |
|---|---|
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| Average seek time | 11 ms |
| Full stroke seek time | 22 ms |
| HDD interface transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 250 GB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Width | 110.7 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Seek time | 2 ms |
Original: $243.73
-65%$243.73
$85.31HPE 250GB, 1.5G, SATA, Hot Plug, 7.2k 3.5" Serial ATA
All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant server. Before final certification, all HP SATA hard drives are optimized for compatibility and functionality, including support of SMART and HP Systems Insight Manager.
| Features | |
|---|---|
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| Average seek time | 11 ms |
| Full stroke seek time | 22 ms |
| HDD interface transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 250 GB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Width | 110.7 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Seek time | 2 ms |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
All HP hard drives pass a rigorous qualification process, which ensures that every HP drive is proven to perform in your HP ProLiant server. Before final certification, all HP SATA hard drives are optimized for compatibility and functionality, including support of SMART and HP Systems Insight Manager.
| Features | |
|---|---|
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| Average seek time | 11 ms |
| Full stroke seek time | 22 ms |
| HDD interface transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| Component for | Server/workstation |
| Type | HDD |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 250 GB |
| HDD size | 3.5" |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Width | 110.7 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Data transfer rate | 1.5 Gbit/s |
| Seek time | 2 ms |
















