
GIGABYTE EAGLE OC ICE - NVIDIA 8G GDDR6 GeForce RTX 4060 Ti graphics card
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor frequency | 2550 MHz |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Number of pipelines | 3 |
| Memory clock speed | 18000 MHz |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 160 W |
| Minimum system power supply | 500 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 272 mm |
| Height | 41 mm |
| Width | 115 mm |
| Weight | 640 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 1.21 kg |
| Package height | 75 mm |
| Package depth | 354 mm |
| Package width | 182.5 mm |
| Cables included | Power |
| User guide | Yes |
Original: $535.68
-65%$535.68
$187.49More Images








GIGABYTE EAGLE OC ICE - NVIDIA 8G GDDR6 GeForce RTX 4060 Ti graphics card
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor frequency | 2550 MHz |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Number of pipelines | 3 |
| Memory clock speed | 18000 MHz |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 160 W |
| Minimum system power supply | 500 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 272 mm |
| Height | 41 mm |
| Width | 115 mm |
| Weight | 640 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 1.21 kg |
| Package height | 75 mm |
| Package depth | 354 mm |
| Package width | 182.5 mm |
| Cables included | Power |
| User guide | Yes |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
| Processor | |
|---|---|
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor frequency | 2550 MHz |
| CUDA cores | 4352 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 4060 Ti |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Memory | |
|---|---|
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| Number of pipelines | 3 |
| Memory clock speed | 18000 MHz |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DisplayPort version | 1.4a |
| HDMI version | 2.1a |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| TV tuner integrated | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Fan diameter | 8 cm |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 160 W |
| Minimum system power supply | 500 W |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 3 year(s) |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 272 mm |
| Height | 41 mm |
| Width | 115 mm |
| Weight | 640 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 1.21 kg |
| Package height | 75 mm |
| Package depth | 354 mm |
| Package width | 182.5 mm |
| Cables included | Power |
| User guide | Yes |






















