
eSTUFF ES67160007-BULK mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
This environmentally friendly cover offers stylish protection for your phone. It is lightweight and has a very agreeable, soft touch surface. The cover is sourced from 100% plant-based materials and does not contain heavy metals or harmful chemicals. It will naturally dissolve over time as opposed to plastic covers which take hundreds of years to decompose. These are just little ways we can help to save our plane
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Scratch resistant |
| Compatibility | iPhone 14 Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 50 g |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 9 mm |
| Package width | 130 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Original: $56.72
-65%$56.72
$19.85eSTUFF ES67160007-BULK mobile phone case 17 cm (6.7") Cover Black
This environmentally friendly cover offers stylish protection for your phone. It is lightweight and has a very agreeable, soft touch surface. The cover is sourced from 100% plant-based materials and does not contain heavy metals or harmful chemicals. It will naturally dissolve over time as opposed to plastic covers which take hundreds of years to decompose. These are just little ways we can help to save our plane
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Scratch resistant |
| Compatibility | iPhone 14 Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 50 g |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 9 mm |
| Package width | 130 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This environmentally friendly cover offers stylish protection for your phone. It is lightweight and has a very agreeable, soft touch surface. The cover is sourced from 100% plant-based materials and does not contain heavy metals or harmful chemicals. It will naturally dissolve over time as opposed to plastic covers which take hundreds of years to decompose. These are just little ways we can help to save our plane
| Features | |
|---|---|
| Protection features | Scratch resistant |
| Compatibility | iPhone 14 Max |
| Brand compatibility | Apple |
| Product colour | Black |
| Case type | Cover |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 50 g |
| Package height | 230 mm |
| Package depth | 9 mm |
| Package width | 130 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |



















