
Ergotron LX Series 45-241-026 - Desk monitor mount for upto 86.4 cm (34")
Find your best view, save desk space and discover your most productive self, thanks to the LX Desk Monitor Arm. Place your screen up to 34" where you need it with patented Constant Force™ Technology, and then reclaim a space full of opportunities by folding the arm and pushing it aside during a much-needed screen break.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Pan range | 360 |
| Angle of rotation | 360° |
| Tilt angle range | 75 |
| Height adjustment range | 0 - 330 mm |
| Design | |
|---|---|
| Certification | ETL Environmental VOC+ Certified, Certified BIFMA level® 2 for sustainability |
| Product colour | Black |
| General | |
|---|---|
| Product Family | LX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 4.42 kg (9.75 lbs) |
| Package weight | 4.4 kg |
| Weight | 3.54 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 290 x 180 x 650 mm |
| Lift | 33 cm |
Original: $132.22
-65%$132.22
$46.28More Images










Ergotron LX Series 45-241-026 - Desk monitor mount for upto 86.4 cm (34")
Find your best view, save desk space and discover your most productive self, thanks to the LX Desk Monitor Arm. Place your screen up to 34" where you need it with patented Constant Force™ Technology, and then reclaim a space full of opportunities by folding the arm and pushing it aside during a much-needed screen break.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Pan range | 360 |
| Angle of rotation | 360° |
| Tilt angle range | 75 |
| Height adjustment range | 0 - 330 mm |
| Design | |
|---|---|
| Certification | ETL Environmental VOC+ Certified, Certified BIFMA level® 2 for sustainability |
| Product colour | Black |
| General | |
|---|---|
| Product Family | LX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 4.42 kg (9.75 lbs) |
| Package weight | 4.4 kg |
| Weight | 3.54 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 290 x 180 x 650 mm |
| Lift | 33 cm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Find your best view, save desk space and discover your most productive self, thanks to the LX Desk Monitor Arm. Place your screen up to 34" where you need it with patented Constant Force™ Technology, and then reclaim a space full of opportunities by folding the arm and pushing it aside during a much-needed screen break.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 86.4 cm (34") |
| Maximum weight capacity | 11.3 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Pan range | 360 |
| Angle of rotation | 360° |
| Tilt angle range | 75 |
| Height adjustment range | 0 - 330 mm |
| Design | |
|---|---|
| Certification | ETL Environmental VOC+ Certified, Certified BIFMA level® 2 for sustainability |
| Product colour | Black |
| General | |
|---|---|
| Product Family | LX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 4.42 kg (9.75 lbs) |
| Package weight | 4.4 kg |
| Weight | 3.54 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Package dimensions (WxDxH) | 290 x 180 x 650 mm |
| Lift | 33 cm |















