
Ergotron HX Series HX Desk Monitor Arm with HD Pivot (white)
for Immersive 1000R Screens
Enable immersive viewing experiences and take back your desk space. Our best-selling HX Monitor Arm with a heavy-duty tilt pivot gives gamers and office professionals the freedom to move and position ultra-wide curved displays 6" to 12" (15.2 to 30.4 cm) deep and 28 to 42 lbs (12.7 to 19.1 kg) like the Samsung® Odyssey G9 Gaming Monitor.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Maximum weight capacity | 19.1 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Adjustable depth | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Easy to install | Yes |
| Product colour | White |
| General | |
|---|---|
| Product Family | HX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 7.8 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
- Arm Your Battlestation With Ergotron HX Desk Monitor Arm
- How to install the HX Heavy-Duty Tilt Pivot or HX Arm with HD Pivot
Ergotron HX Series HX Desk Monitor Arm with HD Pivot (white)
for Immersive 1000R Screens
Enable immersive viewing experiences and take back your desk space. Our best-selling HX Monitor Arm with a heavy-duty tilt pivot gives gamers and office professionals the freedom to move and position ultra-wide curved displays 6" to 12" (15.2 to 30.4 cm) deep and 28 to 42 lbs (12.7 to 19.1 kg) like the Samsung® Odyssey G9 Gaming Monitor.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Maximum weight capacity | 19.1 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Adjustable depth | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Easy to install | Yes |
| Product colour | White |
| General | |
|---|---|
| Product Family | HX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 7.8 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
- Arm Your Battlestation With Ergotron HX Desk Monitor Arm
- How to install the HX Heavy-Duty Tilt Pivot or HX Arm with HD Pivot
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
for Immersive 1000R Screens
Enable immersive viewing experiences and take back your desk space. Our best-selling HX Monitor Arm with a heavy-duty tilt pivot gives gamers and office professionals the freedom to move and position ultra-wide curved displays 6" to 12" (15.2 to 30.4 cm) deep and 28 to 42 lbs (12.7 to 19.1 kg) like the Samsung® Odyssey G9 Gaming Monitor.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp |
| Mounting type | Desk |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Maximum weight capacity | 19.1 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Adjustable depth | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Easy to install | Yes |
| Product colour | White |
| General | |
|---|---|
| Product Family | HX Series |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 7.8 kg |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
- Arm Your Battlestation With Ergotron HX Desk Monitor Arm
- How to install the HX Heavy-Duty Tilt Pivot or HX Arm with HD Pivot















