
ARCTIC P14 - Computer Case Fan in Black - 140 mm
The P14 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure.
Thus, the P14 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 123.76 m³/h |
| Maximum airflow | 72.8 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Noise level (high speed) | 24.5 dB |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 14 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.15 A |
| Starting voltage | 2.1 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 227 g |
| Package height | 29 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 143 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 191 g |
| Height | 27 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 140 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Original: $6.66
-65%$6.66
$2.33More Images






ARCTIC P14 - Computer Case Fan in Black - 140 mm
The P14 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure.
Thus, the P14 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 123.76 m³/h |
| Maximum airflow | 72.8 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Noise level (high speed) | 24.5 dB |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 14 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.15 A |
| Starting voltage | 2.1 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 227 g |
| Package height | 29 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 143 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 191 g |
| Height | 27 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 140 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The P14 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure.
Thus, the P14 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 123.76 m³/h |
| Maximum airflow | 72.8 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Noise level (high speed) | 24.5 dB |
| Rotational speed (max) | 1700 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 14 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.15 A |
| Starting voltage | 2.1 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 227 g |
| Package height | 29 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package width | 143 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 191 g |
| Height | 27 mm |
| Depth | 140 mm |
| Width | 140 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























