
ARCTIC P12 - Computer Case Fan in Black - 120mm
120 mm, 1800 RPM, 56.3 CFM, 95.65 m3/h, 12 V DC, 3-pin, 139 g
The P12 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure. Thus, the P12 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fan blades | 5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.2 A |
| Starting voltage | 2.8 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 170 g |
| Package height | 27 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 123 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 139 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
$4.99
ARCTIC P12 - Computer Case Fan in Black - 120mm—
$4.99
More Images





ARCTIC P12 - Computer Case Fan in Black - 120mm
120 mm, 1800 RPM, 56.3 CFM, 95.65 m3/h, 12 V DC, 3-pin, 139 g
The P12 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure. Thus, the P12 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fan blades | 5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.2 A |
| Starting voltage | 2.8 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 170 g |
| Package height | 27 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 123 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 139 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
120 mm, 1800 RPM, 56.3 CFM, 95.65 m3/h, 12 V DC, 3-pin, 139 g
The P12 fan features completely redesigned fan blades and is optimised for high static pressure. Thus, the P12 is especially effective when used on heatsinks and with higher air resistance.
| Performance | |
|---|---|
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 95.65 m³/h |
| Maximum airflow | 56.3 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fan blades | 5 |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.2 A |
| Starting voltage | 2.8 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 170 g |
| Package height | 27 mm |
| Package depth | 123 mm |
| Package width | 123 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 139 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























