
HomeStore
ARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler with A-RGB
ARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler with A-RGB
CPU Water Coolers
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| LED connector type | 3-pin + 3-pin |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 0.35 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.35 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 447 mm |
| Package width | 328 mm |
| Package height | 158 mm |
| Width | 458 mm |
| Package weight | 2.98 kg |
| Depth | 68 mm |
| Height | 138 mm |
| Weight | 2.36 kg |
| Radiator width | 13.8 cm |
| Radiator depth | 45.8 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| Tube length | 50 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 447 mm |
| Package width | 328 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 2.98 kg |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
$48.50
Original: $138.57
-65%ARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler with A-RGB—
$138.57
$48.50ARCTIC Liquid Freezer III Pro 420 A-RGB Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler with A-RGB
CPU Water Coolers
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| LED connector type | 3-pin + 3-pin |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 0.35 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.35 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 447 mm |
| Package width | 328 mm |
| Package height | 158 mm |
| Width | 458 mm |
| Package weight | 2.98 kg |
| Depth | 68 mm |
| Height | 138 mm |
| Weight | 2.36 kg |
| Radiator width | 13.8 cm |
| Radiator depth | 45.8 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| Tube length | 50 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 447 mm |
| Package width | 328 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 2.98 kg |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
CPU Water Coolers
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| LED connector type | 3-pin + 3-pin |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 14 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 110 cfm |
| Maximum air pressure | 5.2 mmH2O |
| Airflow | 186 m³/h |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| LED voltage | 5 V |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 0.35 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.35 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 447 mm |
| Package width | 328 mm |
| Package height | 158 mm |
| Width | 458 mm |
| Package weight | 2.98 kg |
| Depth | 68 mm |
| Height | 138 mm |
| Weight | 2.36 kg |
| Radiator width | 13.8 cm |
| Radiator depth | 45.8 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| Tube length | 50 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 447 mm |
| Package width | 328 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 2.98 kg |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
| Other features | |
| LED voltage | 5 V |























