
ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 �C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 4-pin |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.04 m |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cable length | 0.04 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Pump connector | 4-pin |
| Power | |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 350 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 �C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Weight | 1.68 kg |
| Cable length | 0.04 m |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 27.7 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| Tube length | 45 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Pump width | 9.1 cm |
| Pump depth | 10.8 cm |
| Pump height | 6.85 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 294 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Country of origin | Hong Kong |
| Pump connector | 4-pin |
$33.82
Original: $96.64
-65%ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler—
$96.64
$33.82ARCTIC Liquid Freezer III Pro 240 - Multi Compatible All-in-One CPU Water Cooler
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 �C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 4-pin |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.04 m |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cable length | 0.04 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Pump connector | 4-pin |
| Power | |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 350 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 �C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Weight | 1.68 kg |
| Cable length | 0.04 m |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 27.7 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| Tube length | 45 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Pump width | 9.1 cm |
| Pump depth | 10.8 cm |
| Pump height | 6.85 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 294 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Country of origin | Hong Kong |
| Pump connector | 4-pin |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Outstanding cooling performance through liquid cooling. ARCTIC's Premium Liquid Freezer range offers impressively high performance at moderate prices without the complexity of conventional CPU water coolers. Completely maintenance-free, the all-in-one cooler with various models for smaller and larger cases covers all the most important current CPU sockets.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 �C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pump connector | 4-pin |
| VRM fan speed (min) | 400 RPM |
| VRM fan speed (max) | 2500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 800 RPM |
| Pump motor speed (max) | 2800 RPM |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.04 m |
| Radiator material | Aluminum |
| Base plate material | Copper |
| Technical details | |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cable length | 0.04 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Pump connector | 4-pin |
| Power | |
| Pump voltage | 12 V |
| Pump current | 350 mA |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 �C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Weight | 1.68 kg |
| Cable length | 0.04 m |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 27.7 cm |
| Radiator height | 3.8 cm |
| Tube length | 45 cm |
| Tube inner diameter | 6 mm |
| Tube diameter | 1.24 cm |
| Pump width | 9.1 cm |
| Pump depth | 10.8 cm |
| Pump height | 6.85 cm |
| Packaging data | |
| Package depth | 294 mm |
| Package width | 171 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 2.06 kg |
| Package type | Hanging box |
| Packaging content | |
| Package type | Hanging box |
| Other features | |
| Country of origin | Hong Kong |
| Pump connector | 4-pin |























