
ARCTIC F9 PWM PST CO - Computer Case Fan in Black - 92mm
The F9 PWM PST CO fans aim to offer superior durability and cooling performance for demanding and continuous-operating PCs. With the PWM Sharing Technology (PST), the F9 PWM PST CO fans regulate the fan speed based on the actual needs with optimal cooling performance and noise control at all times.
| Performance | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Dual ball bearing |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Minimum air pressure | 1.35 mmH2O |
| Airflow | 73.1 m³/h |
| Maximum airflow | 43 cfm |
| Noise level | 0.4 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Rotational speed (min) | 150 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.16 A |
| Starting voltage | 9 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 110 g |
| Package height | 96 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package width | 96 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 85 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 92 mm |
| Width | 92 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
More Images




ARCTIC F9 PWM PST CO - Computer Case Fan in Black - 92mm
The F9 PWM PST CO fans aim to offer superior durability and cooling performance for demanding and continuous-operating PCs. With the PWM Sharing Technology (PST), the F9 PWM PST CO fans regulate the fan speed based on the actual needs with optimal cooling performance and noise control at all times.
| Performance | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Dual ball bearing |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Minimum air pressure | 1.35 mmH2O |
| Airflow | 73.1 m³/h |
| Maximum airflow | 43 cfm |
| Noise level | 0.4 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Rotational speed (min) | 150 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.16 A |
| Starting voltage | 9 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 110 g |
| Package height | 96 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package width | 96 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 85 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 92 mm |
| Width | 92 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The F9 PWM PST CO fans aim to offer superior durability and cooling performance for demanding and continuous-operating PCs. With the PWM Sharing Technology (PST), the F9 PWM PST CO fans regulate the fan speed based on the actual needs with optimal cooling performance and noise control at all times.
| Performance | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Dual ball bearing |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Minimum air pressure | 1.35 mmH2O |
| Airflow | 73.1 m³/h |
| Maximum airflow | 43 cfm |
| Noise level | 0.4 sone |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Rotational speed (min) | 150 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.16 A |
| Starting voltage | 9 V |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 110 g |
| Package height | 96 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package width | 96 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 85 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 92 mm |
| Width | 92 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























