
ARCTIC F12 TC - Temperature Controlled Computer Case Fan - 120mm
F12 TC - Temperature Controlled Case Fan
The F12 TC case fans deliver efficient case cooling with automatic fan speed control using the temperature sensor. The fan speed is automatically adjusted according to the surrounding temperature–the hotter the area, the higher the fan speed and vice versa. The 40 cm long temperature sensor allows you to place it at the critical spot within the PC case to
ensure reliable and accurate fan speed control.
| Performance | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 90.1 m³/h |
| Maximum airflow | 53 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Noise level (high speed) | 26 dB |
| Rotational speed (max) | 1350 RPM |
| Rotational speed (min) | 300 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.13 A |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 130 g |
| Package height | 123 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package width | 123 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 107 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Mounting hole pattern (W x D) | 105 x 105 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
More Images




ARCTIC F12 TC - Temperature Controlled Computer Case Fan - 120mm
F12 TC - Temperature Controlled Case Fan
The F12 TC case fans deliver efficient case cooling with automatic fan speed control using the temperature sensor. The fan speed is automatically adjusted according to the surrounding temperature–the hotter the area, the higher the fan speed and vice versa. The 40 cm long temperature sensor allows you to place it at the critical spot within the PC case to
ensure reliable and accurate fan speed control.
| Performance | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 90.1 m³/h |
| Maximum airflow | 53 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Noise level (high speed) | 26 dB |
| Rotational speed (max) | 1350 RPM |
| Rotational speed (min) | 300 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.13 A |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 130 g |
| Package height | 123 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package width | 123 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 107 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Mounting hole pattern (W x D) | 105 x 105 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
F12 TC - Temperature Controlled Case Fan
The F12 TC case fans deliver efficient case cooling with automatic fan speed control using the temperature sensor. The fan speed is automatically adjusted according to the surrounding temperature–the hotter the area, the higher the fan speed and vice versa. The 40 cm long temperature sensor allows you to place it at the critical spot within the PC case to
ensure reliable and accurate fan speed control.
| Performance | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Airflow | 90.1 m³/h |
| Maximum airflow | 53 cfm |
| Noise level | 0.3 sone |
| Noise level (high speed) | 26 dB |
| Rotational speed (max) | 1350 RPM |
| Rotational speed (min) | 300 RPM |
| Compatible processor series | Not supported |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan diameter | 12 cm |
| Type | Fan |
| Suitable location | Computer case |
| Design | |
|---|---|
| Fan connector | 3-pin |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Rated current | 0.13 A |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 130 g |
| Package height | 123 mm |
| Package depth | 27 mm |
| Package width | 123 mm |
| Cable length | 0.4 m |
| Weight | 107 g |
| Height | 25 mm |
| Depth | 120 mm |
| Width | 120 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Mounting hole pattern (W x D) | 105 x 105 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |























