
AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX processor 2.7 GHz 256 MB L3
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket sWRX8 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | 5995WX |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX processor 2.7 GHz 256 MB L3
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket sWRX8 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | 5995WX |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket sWRX8 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | 5995WX |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |






















