
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3
The Dominant Gaming Processor, with AMD 3D V-Cache™ Technology for Even More Game Performance
Whatever the setting, whatever the resolution, lead your team to victory with this incredible gaming processor. Plus, enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency and even more game performance.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | 7800X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3
The Dominant Gaming Processor, with AMD 3D V-Cache™ Technology for Even More Game Performance
Whatever the setting, whatever the resolution, lead your team to victory with this incredible gaming processor. Plus, enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency and even more game performance.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | 7800X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dominant Gaming Processor, with AMD 3D V-Cache™ Technology for Even More Game Performance
Whatever the setting, whatever the resolution, lead your team to victory with this incredible gaming processor. Plus, enjoy the benefits of next-gen AMD 3D V-Cache™ technology for low latency and even more game performance.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | 7800X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |






















