
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3
The Dominant Gaming Desktop Processor
Lead your team to victory with the top 8-core AMD gaming processor.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 7700X |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL, Ubuntu |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3
The Dominant Gaming Desktop Processor
Lead your team to victory with the top 8-core AMD gaming processor.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 7700X |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL, Ubuntu |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Dominant Gaming Desktop Processor
Lead your team to victory with the top 8-core AMD gaming processor.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor model | 7700X |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL, Ubuntu |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |






















