
AMD Ryzen 7 5700X3D processor 3 GHz 96 MB L3
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor model | 5700X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Original: $414.66
-65%$414.66
$145.13AMD Ryzen 7 5700X3D processor 3 GHz 96 MB L3
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor model | 5700X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
AMD Ryzen™ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzen™ processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | No |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor model | 5700X3D |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |






















