
AMD Ryzen 7 5700 processor 3.7 GHz 16 MB L3 Box
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor model | 5700 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 10 - 64-Bit EditionRHEL x86 64-BitUbuntu x86 64-Bit*Operating System (OS) support will vary by manufacturer. |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Original: $304.18
-65%$304.18
$106.46AMD Ryzen 7 5700 processor 3.7 GHz 16 MB L3 Box
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor model | 5700 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 10 - 64-Bit EditionRHEL x86 64-BitUbuntu x86 64-Bit*Operating System (OS) support will vary by manufacturer. |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Cooler included | No |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor model | 5700 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 10 - 64-Bit EditionRHEL x86 64-BitUbuntu x86 64-Bit*Operating System (OS) support will vary by manufacturer. |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |






















