
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 Box
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 8 |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 4100 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Original: $158.27
-65%$158.27
$55.39AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 Box
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 8 |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 4100 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzen™ processor.
AMD Ryzen™ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzen™ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor threads | 8 |
| Box | Yes |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cores | 4 |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor model | 4100 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| General | |
|---|---|
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |






















