
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| L3 cache speed | 280 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.45 GHz |
| Processor model | 7763 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Original: $1,859.98
-65%$1,859.98
$650.99AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| L3 cache speed | 280 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.45 GHz |
| Processor model | 7763 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Processor | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| L3 cache speed | 280 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor threads | 128 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cores | 64 |
| Processor base frequency | 2.45 GHz |
| Processor model | 7763 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Features | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Market segment | Server |
| General | |
|---|---|
| Product Family | EPYC |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |






















