
Thrustmaster T-GT II - USB Steering wheel for PC / PS4 / PS5
The T-GT II racing wheel is a powerhouse of extremely innovative technologies, resulting from a highly in-depth study of all the must-have sensations required for an ultra-realistic car racing experience.
Refined and perfected thanks to more than 23,000 hours of intense Research and Development work, T-GT II has been designed to take the amazing Force Feedback performance of its predecessor (the T-GT) to even greater new heights. With T-GT II, gamers on PlayStation 5, PlayStation 4 and PC can enjoy brand-new levels of precision and durability. Officially licensed for both PlayStation 5 and Gran Turismo, the T-GT II racing wheel provides key advantages and lifelike sensations in GT Sport thanks to groundbreaking technologies including T-LIN, T-DCC, and especially T-DFB (3D perception of Force Feedback effects).
| Input device | |
|---|---|
| Force feedback | Yes |
| Reflex vibration | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 4, PlayStation 5 |
| Device type | Steering wheel |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Ergonomic triggers | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 9.9 kg |
| Height | 310 mm |
| Depth | 380 mm |
| Width | 525 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 10.8 kg |
| Package height | 300 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package width | 385 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
Original: $576.04
-65%$576.04
$201.61More Images




Thrustmaster T-GT II - USB Steering wheel for PC / PS4 / PS5
The T-GT II racing wheel is a powerhouse of extremely innovative technologies, resulting from a highly in-depth study of all the must-have sensations required for an ultra-realistic car racing experience.
Refined and perfected thanks to more than 23,000 hours of intense Research and Development work, T-GT II has been designed to take the amazing Force Feedback performance of its predecessor (the T-GT) to even greater new heights. With T-GT II, gamers on PlayStation 5, PlayStation 4 and PC can enjoy brand-new levels of precision and durability. Officially licensed for both PlayStation 5 and Gran Turismo, the T-GT II racing wheel provides key advantages and lifelike sensations in GT Sport thanks to groundbreaking technologies including T-LIN, T-DCC, and especially T-DFB (3D perception of Force Feedback effects).
| Input device | |
|---|---|
| Force feedback | Yes |
| Reflex vibration | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 4, PlayStation 5 |
| Device type | Steering wheel |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Ergonomic triggers | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 9.9 kg |
| Height | 310 mm |
| Depth | 380 mm |
| Width | 525 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 10.8 kg |
| Package height | 300 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package width | 385 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The T-GT II racing wheel is a powerhouse of extremely innovative technologies, resulting from a highly in-depth study of all the must-have sensations required for an ultra-realistic car racing experience.
Refined and perfected thanks to more than 23,000 hours of intense Research and Development work, T-GT II has been designed to take the amazing Force Feedback performance of its predecessor (the T-GT) to even greater new heights. With T-GT II, gamers on PlayStation 5, PlayStation 4 and PC can enjoy brand-new levels of precision and durability. Officially licensed for both PlayStation 5 and Gran Turismo, the T-GT II racing wheel provides key advantages and lifelike sensations in GT Sport thanks to groundbreaking technologies including T-LIN, T-DCC, and especially T-DFB (3D perception of Force Feedback effects).
| Input device | |
|---|---|
| Force feedback | Yes |
| Reflex vibration | Yes |
| Gaming platforms supported | PC, PlayStation 4, PlayStation 5 |
| Device type | Steering wheel |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Device interface | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Ergonomic triggers | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Cable |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 9.9 kg |
| Height | 310 mm |
| Depth | 380 mm |
| Width | 525 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 10.8 kg |
| Package height | 300 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package width | 385 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8471607000 |






















