
Teltonika RUT956 - WiFi 4 3G/4G LTE Cat 4 Cellular Network Router
RUT956 is an industrial router that combines cellular, Wi-Fi, and wired connectivity options with automatic WAN failover and GNSS capabilities. Serial communication interfaces enable integrating more varied devices into the solution ecosystem, while I/O and advanced RutOS software facilitate equipment control, automation, and event notifications.
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Reset button | Yes |
| Market positioning | Industrial |
| Mounting | DIN-rail |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Device type | Cellular network router |
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile network | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Number of SIM cards | 2 |
| 4G standard | LTE |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Serial interface | |
|---|---|
| Serial interface type | RS-232, RS-485 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Security | |
|---|---|
| Port forwarding | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS, TLS, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| GPS Performance | |
|---|---|
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Embedded GNSS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | RutOS |
| RAM type | DDR2 |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Built-in processor | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
|---|---|
| Antennas quantity | 5 |
| Antenna type | External |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 287 g |
| Height | 50 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 110 mm |
Original: $372.87
-65%$372.87
$130.50More Images







Teltonika RUT956 - WiFi 4 3G/4G LTE Cat 4 Cellular Network Router
RUT956 is an industrial router that combines cellular, Wi-Fi, and wired connectivity options with automatic WAN failover and GNSS capabilities. Serial communication interfaces enable integrating more varied devices into the solution ecosystem, while I/O and advanced RutOS software facilitate equipment control, automation, and event notifications.
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Reset button | Yes |
| Market positioning | Industrial |
| Mounting | DIN-rail |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Device type | Cellular network router |
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile network | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Number of SIM cards | 2 |
| 4G standard | LTE |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Serial interface | |
|---|---|
| Serial interface type | RS-232, RS-485 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Security | |
|---|---|
| Port forwarding | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS, TLS, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| GPS Performance | |
|---|---|
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Embedded GNSS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | RutOS |
| RAM type | DDR2 |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Built-in processor | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
|---|---|
| Antennas quantity | 5 |
| Antenna type | External |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 287 g |
| Height | 50 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 110 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
RUT956 is an industrial router that combines cellular, Wi-Fi, and wired connectivity options with automatic WAN failover and GNSS capabilities. Serial communication interfaces enable integrating more varied devices into the solution ecosystem, while I/O and advanced RutOS software facilitate equipment control, automation, and event notifications.
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Reset button | Yes |
| Market positioning | Industrial |
| Mounting | DIN-rail |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Device type | Cellular network router |
| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile network | |
|---|---|
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Number of SIM cards | 2 |
| 4G standard | LTE |
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Serial interface | |
|---|---|
| Serial interface type | RS-232, RS-485 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Security | |
|---|---|
| Port forwarding | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Firewall | Yes |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSL/TLS, TLS, WEP, WPA-EAP, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| GPS Performance | |
|---|---|
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Galileo | Yes |
| GLONASS | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Embedded GNSS | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Operating system installed | RutOS |
| RAM type | DDR2 |
| RAM capacity | 0.128 GB |
| Processor frequency | 0.58 GHz |
| Processor manufacturer | Mediatek |
| Built-in processor | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Web-based management | Yes |
| Antenna | |
|---|---|
| Antennas quantity | 5 |
| Antenna type | External |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 287 g |
| Height | 50 mm |
| Depth | 100 mm |
| Width | 110 mm |























