
Kingston Technology - 16 GB 1 x 16 GB DDR5 4800 MHz memory module
16GB, DDR5, 4800MT/s, ECC, CL40, 1RX8, 1.1V, 288-pin
Kingston makes it quick and easy to select compatible RAM memory for your Desktop PC, Laptop, or Server.
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Lead plating | Gold |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row cycle time | 48 ns |
| Module configuration | 2048M x 72 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 40 |
| On-Die ECC | Yes |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Halogen |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 31.2 mm |
| Width | 133.3 mm |
$49.84
Original: $142.41
-65%Kingston Technology - 16 GB 1 x 16 GB DDR5 4800 MHz memory module—
$142.41
$49.84Kingston Technology - 16 GB 1 x 16 GB DDR5 4800 MHz memory module
16GB, DDR5, 4800MT/s, ECC, CL40, 1RX8, 1.1V, 288-pin
Kingston makes it quick and easy to select compatible RAM memory for your Desktop PC, Laptop, or Server.
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Lead plating | Gold |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row cycle time | 48 ns |
| Module configuration | 2048M x 72 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 40 |
| On-Die ECC | Yes |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Halogen |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 31.2 mm |
| Width | 133.3 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
16GB, DDR5, 4800MT/s, ECC, CL40, 1RX8, 1.1V, 288-pin
Kingston makes it quick and easy to select compatible RAM memory for your Desktop PC, Laptop, or Server.
| Features | |
|---|---|
| JEDEC standard | Yes |
| Lead plating | Gold |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| Row active time | 32 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row cycle time | 48 ns |
| Module configuration | 2048M x 72 |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Memory ranking | 1 |
| CAS latency | 40 |
| On-Die ECC | Yes |
| ECC | No |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC/Server |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 95 °C |
| Sustainability | |
|---|---|
| Doesn't contain | Halogen |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 31.2 mm |
| Width | 133.3 mm |











